Get Adobe Flash player

W  poniedziałek 4 grudnia w dzień św. Barbary patronki górników w  budowanym tunelu drogi E 7 Kraków - Zakopane miała miejsce uroczysta Msza św. Mszy św. przewodniczył Ks. Infułat Stanisław Olszówka z Zakopanego jako przedstawiciel Ks. Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego wraz z Księdzem Janem Fryźlewiczem Proboszczem Parafii św. Faustyny w Naprawie.Na poczatku Ks. Infułat podziękował za zaproszenie w imieniu Ks. Arcybiskupa i pozdrowił pracowników włoskiej Firmy Astaldi ktora buduje tunel. Ks. Proboszcz wygłosił kazanie w którym wskazał na postac św. Barbary jako patronki górników oraz na konieczność budowy tunelu w tym miejscui słynnej Zakopianki.  Tekst kazania poniżej. Na zakończenie Mszy św. Ks Infułat  nawiązał do postaci  sw. Jana Pawła II ktory często przemierzał ta drogą, jako juniak budował drogę do pod Babia Góra i pracował w kamieniołomie w krakowie Zakrzówku. Dzisiaj napewno w niebie cieszy się z tej budowy i  z tego że przedsięwzięcie budują włosi którzy dobrze wiedza co budowanie tulelu.

Tekst kazania Ks. Proboszcza:

Szanowni Państwo !

Bardzo się cieszę że jako przedstawiciel Księdza Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego wraz z Księdzem Proboszczem Parafii św. Faustyny w Naprawie gdzie budowany jest tunel na drodze Kraków – Zakopane mogę modlić się w dzień św. Barbary za pracowników włoskiej Firmy „Astaldi” i naszych polskich pracowników.  Wielkie to dzieło i trudne zadanie do wykonania, ale podjęte z Bożą pomocą i wstawiennictwem św. Barbary patronki górników skalnych. Dlaczego to właśnie św. Barbara została ukochaną patronką górniczej braci?  Otóż tradycja głosi, że gdy Dioskur dowiedział się, że jego córka została chrześcijanką, porwał się na nią z mieczem. Dziewczyna zdołała wydostać  się z wieży i pobiegła ku pobliskim skałom. Uciekając, modliła się gorąco o ratunek. Bóg wysłuchał jej prośby. Wśród skał Barbara natrafiła na podziemną pieczarę, w której znalazła schronienie. Dlatego dziś pomaga tym, którzy pracują pod ziemią. Górnictwo to szczególny zawód.

Człowiek schodzący pod ziemię zdaje sobie sprawę, że w tak trudnej i niebezpiecznej pracy ludzkie zabezpieczenia mogą zawieść. Dawniej żaden górnik nie odważył się zjechać pod powierzchnię bez polecenia się św. Barbarze I wy umieściliście nad wejściem do tunelu postać św.  Barbary. Bliskość wizerunku św. Barbary daje pracującym pod ziemią poczucie bezpieczeństwa.

W ikonografii św. Barbara jest ukazywana przede wszystkim jako patronka dobrej śmierci w płaszczu z welonem, trzymająca kielich z hostią lub monstrancję. Często w tle umieszczano wieżę, w której była więziona, z trzema oknami symbolizującymi Trójcę Świętą. Czasami u stóp św. Barbary ukazywano jej ojca Dioskura.

Pod opieką św. Barbary można wykonywać to trudne zadanie, jak budowa tunelu tak bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach. Jak wiemy istniały już plany budowy tunelu przed II wojną światową, Droga Kraków – Zakopane w dawnych czasach nie była tak mocno obciążona jak dzisiaj szczególnie w soboty i niedziele. Dawniej rzadko można było zobaczyć samochód, prędzej furmankę z koniem.  Postęp techniczny, rozwój motoryzacji sprawiły że dzisiejsza droga E 7 nie spełnia w pełni oczekiwań. Ponadto należy zauważyć w tym rejonie Naprawy jest wiele wypadków drogowych które pociągają  za sobą wiele ofiar śmiertelnych. Koniecznym stało się budowanie tunelu. Pytanie kto to ma wykonać ? Jasna odpowiedź w kraju w którym jest tyle tuneli choćby w drodze do Rzymu – czyli włoscy inżynierowie, projektanci i pracownicy przy współpracy z naszymi pracownikami – jesteśmy pewni dokonają tego dzieła i w roku 2020 jak jest planowane przejedziemy przez tunel.  Aby tak się stało trzeba znieść wiele niedogodności, problemów przez mieszkańców naszej wioski.

Nie jest bez znaczenia że wielu mieszkańców Naprawy znalazło zatrudnienie w tym projekcie jako kierowcy, stróże, pomoc na kuchni i wiele innych zadań. Trzeba również zaznaczyć że budowa pierwszego tunelu w Polsce stała się promocją i informacja o wiosce Naprawa na drodze do Zakopanego. Chcę również poinformować że Ks. Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski żywo interesuje się tym przedsięwzięciem – po Mszy św. w czasie której udzielił bierzmowania w dniu 29 kwietnia 2017 r. udał się pod powstający tunel i pobłogosławił powstające dzieło. Ponadto gdy spotykam się z Ks. Metropolitą przy różnych okazjach zawsze pyta o postępy w budowie tunelu.

Szanowni Państwo !

Ksiądz Proboszcz Naprawy jestem zawsze do Waszej dyspozycji w sprawach duchowych – Msza św. dla włoskich pracowników, jak i w sprawach bieżących wynikających z codziennej pracy i zaistniałych problemów. Bardzo serdecznie dziękuję w imieniu Ks. Arcybiskupa za zaproszenie na tą niezwykłą Mszę św. jestem wdzięczny.  O tej Mszy św. poinformowana jest cała społeczność parafii św. Faustyny.

Na koniec tego krótkiego słowa polećmy wszystkich pracowników  opiece św. Barbary słowami:

Boże, święta Barbara, męczennica, dochowała wierności Tobie aż do śmierci, za jej wstawiennictwem broń nas od wszelkich niebezpieczeństw i w godzinę śmierci umocnij nas sakramentem Ciałem i Krwi Twojego Syna.

Niech Bóg wam błogosławi a św. Barbara o złego strzeże, życzymy powodzenia, pomyślności i zrealizowania tego trudnego zadania. Mówię po górniczemu  do wszystkich SZCZĘŚĆ BOŻE1

Rozpoczęliśmy w dniu wczorajszym budowę kaplicy cmentarnej – teren został przygotowany pod wytyczenie fundamentów obiektu. Bóg zapłać następującym osobom które pomagały : P. Jan Brzezicki, Marcin Mołocznik, Franciszek Pustuła, Mariusz Głuszek, Jan Pustuła i Piotr Mirek Zdjęcia w galerii

Sobota, VI Tydzień zwykły
Rok C, I